- Aż 76% zasobów biurowych w Europie jest zagrożonych utratą wartości, głównie z powodu wchodzących standardów zrównoważonego rozwoju
- Popyt najemców coraz bardziej koncentruje się na elastycznej i zrównoważonej przestrzeni biurowej, umożliwiającej realizację polityki firmy, ale też wspierającej zdrowie i dobre samopoczucie pracowników
- Przewagę konkurencyjną zyskają ci wynajmujący, którzy inwestują w zrównoważony rozwój, udogodnienia i zaangażowanie społeczności lokalnej.
Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe, ponad trzy czwarte (76%) budynków biurowych w Europie do 2030 roku może być przestarzała, o ile właściciele nie zainwestują w rozwiązania mające na celu podniesienie ich jakości lub nie znajdą dla nich alternatywnych zastosowań. Kluczowe czynniki wpływający na ryzyka, na które narażone są aktywa biurowe, to zmieniające się modele pracy, rosnące wymagania najemców, coraz intensywniejsze działania legislacyjne ze strony rządów europejskich w zakresie minimalnych standardów zrównoważonego rozwoju, jak również niepewna sytuacja gospodarcza.
Sektor biurowy stoi przed strategicznym rozdziałem w swojej historii. W całej Europie istnieje silny popyt na biura, ale rynek napędzają ci najemcy, którzy coraz bardziej koncentrują się na obiektach o najwyższej jakości. Dlatego dla właścicieli starszych, aktywów o niższym standardzie brak działania na pewno nie jest odpowiednią strategią. Te firmy, które zainwestują w zrównoważony rozwój, udogodnienia, stworzenie odpowiedniej atmosfery i zaangażowanie społeczności lokalnej, aby przenieść swoje budynki na najwyższy poziom jakości, zyskają przewagę konkurencyjną. Ci właściciele, którzy nie podejmą takich kroków, staną w obliczu malejących zysków,"
komentuje James Young, Head of Investor Services EMEA & APAC, Cushman & Wakefield.
Nawet ci, którzy stoją w obliczu najtrudniejszych wyzwań, mogą wiele zyskać. Podjęcie działań w sposób aktywny, kreatywny i strategiczny pomoże właścicielom i inwestorom odbudować wartość, a także wygenerować zyski. Ważne jest przy tym, aby oceniać każde biuro zarówno indywidualnie, jak również w kontekście szerszych portfeli. Nie ma "jednego rozwiązania dla wszystkich", ale doświadczenia z całego świata mogą pomóc w dokonaniu ewolucji w sposób wyważony i celowy,"
dodaje James Young.
Metodologia
W raporcie przeanalizowano zasoby biurowe pod względem wieku i klasy, budowy i ukończenia (historycznie i szacunki dotyczące przyszłej aktywności) oraz trendy popytu najemców i stopnia użytkowania powierzchni od czasu pandemii. Następnie połączono to z prognozami rynku pracy, aby ocenić łączną podaż i popyt w europejskim sektorze biurowym, z uwzględnieniem wybranych głównych rynków. W sumie raport zawiera analizę 218 milionów mkw. zasobów biurowych na 14 rynkach w 11 krajach Europy.
O Cushman & Wakefield
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 52 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2022 roku jej przychody wyniosły 10,1 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWake.