Polska pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków dla inwestycji przemysłowych i logistycznych. Całkowite koszty najmu powierzchni magazynowych, energii i pracy należą do najniższych w Europie i mogą być łącznie nawet o 34% niższe niż w Czechach i o 62% niższe niż w Niemczech - wynika z podsumowania III kwartału 2022 roku na polskim rynku magazynowym, sporządzonego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield.
- Na rynku wciąż panuje duża niepewność w związku z wojną w Ukrainie, wysoką inflacją, kryzysem energetycznym i ryzykiem globalnej recesji gospodarczej. Czynniki te mają bezpośredni wpływ na prognozowane nieznaczne spowolnienie rozwoju rynku.
- Wolumen transakcji najmu w trzech pierwszych kwartałach roku wyniósł rekordowe 5,4 mln mkw.
- Po raz pierwszy od września 2020 roku wzrósł wskaźnik wynajmowanych magazynów. Nowa podaż wyniosła ponad 1 mln mkw. w ciągu trzech kolejnych kwartałów, co pomogło zmniejszyć niedobory powierzchni magazynowych.
- Czynsze wynajmu powierzchni magazynowych wzrosły średnio o 25% w porównaniu do stanu sprzed roku.
Sytuacja gospodarcza w Polsce
Wysokie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe w Polsce
Rekordowy poziom podaży i wzrost dostępnej do wynajęcia powierzchni magazynowej
Dane za trzy kwartały tego roku pokazują stabilny poziom wzrostu rozwoju sektora magazynowego w Polsce. Nowe inwestycje trzeci raz z rzędu w tym roku przekroczyły 1 mln mkw. powierzchni magazynowych, a prognozy wskazują, że w pierwszym kwartale przyszłego roku rynek przekroczy magiczną granicę 30 mln mkw. Wysoka podaż idzie w parze z ciągle sporym popytem netto, który, choć słabszy w porównaniu do wartości z poprzedniego kwartału (1,6 mln mkw.), wyniósł prawie 1 mln mkw. i stanowi dowód wysokiej aktywności najemców. Sprzyjające trendy nearshoringu, a także rozwoju branży CEP (w zeszłym roku wolumen wszystkich przesyłek kurierskich w Polsce przekroczył magiczną granicę miliarda, a według prognoz w przyszłym roku zwiększy się o kolejne 31%, a więc do 1 332 000 000 przesyłek) i zadowalające wskaźniki pokazujące ciągły rozwój handlu internetowego (według GUS udział e-commerce we wrześniu tego roku wyniósł 9,7%, a więc o 1,3 pp. więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku i jest już ponad dwukrotnie większy niż przed pandemią, choć inne ośrodki badawcze wskazują nawet na wartość 13%, a więc trzykrotnie wyższą) pozwalają patrzeć na kolejne kwartały z optymizmem. Musimy mieć jednak na uwadze niepewność związaną z wysoką inflacją i restrykcyjnymi warunkami finansowania nowych inwestycji,
podsumowuje Damian Kołata, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency Poland, Head of E-Commerce CEE, Cushman & Wakefield.
Rosną również stawki czynszu
Polski rynek magazynowy jako konkurencyjny dla rynków europejskich
O Cushman & Wakefield
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 50 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2021 roku jej przychody wyniosły 9,4 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com