Kurczący się wolumen powierzchni w budowie i rosnąca presja na stawki czynszowe – tak przedstawiał się 2022 rok w sektorze biurowym w Warszawie. Jak wynika z najnowszego raportu Cushman & Wakefield, pozytywnym aspektem kształtującym trendy na stołecznym rynku jest natomiast znaczne ożywienie po stronie najemców i wejście w etap renegocjacji rekordowych umów z lat 2018-2019.
Aktywność najemców wzrosła pomimo rynkowej niepewności
Wysoki popyt w 2022 roku był skutkiem zarówno kumulacji wielkopowierzchniowych umów zawartych przez najemców z sektora finansowego, usług dla biznesu oraz IT, jak również lepszej koniunktury na rynku najmu. Potwierdza to liczba sfinalizowanych w 2022 roku transakcji, która wyniosła 860, co stanowi wzrost o blisko 39% względem analogicznego okresu w 2021 roku,"
komentuje Katarzyna Lipka, Dyrektorka Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych w Cushman & Wakefield.
W najbliższych dwunastu miesiącach warszawski rynek biurowy wejdzie w okres odnawiania umów zawieranych w rekordowych latach 2018-2019. Zwiększona liczba procesów, których rozpoczęcie oczekiwane jest w tym roku, może mieć pozytywny wpływ na kształtowanie się popytu na powierzchnię biurową w całym 2023. Niemniej, spodziewane spowolnienie gospodarcze może przełożyć się na większą ostrożność najemców w zakresie planów biznesowych i co za tym idzie - wynajmu powierzchni biurowej,"
komentuje Joanna Blumert, Head of Occupier Services, Cushman & Wakefield.
Niższa aktywność deweloperska staje się faktem
Obecnie w Warszawie w budowie znajduje się około 181 500 mkw. Według naszych szacunków stołeczny rynek biurowy powiększy się w tym roku o zaledwie 66 000 mkw., co rozpocznie okres tzw. „luki podażowej”, który może potrwać nawet do 2025 roku,"
mówi Jan Szulborski, Ekspert rynku biurowego w Cushman & Wakefield.
w opinii Cushman & Wakefield będzie wolniejsze i bardziej przewidywalne względem początku 2022 roku.
Większa kontrola nad poziomem kosztów realizacji inwestycji może dać warszawskiemu rynkowi biurowemu pozytywny impuls do rozpoczęcia nowych projektów. Natomiast ze względu na obecne otoczenie gospodarcze, nowe projekty będą najpewniej zlokalizowane w najbardziej atrakcyjnych miejscach umożliwiających deweloperom maksymalizację zwrotu z inwestycji,"
mówi Jan Szulborski, Ekspert rynku biurowego w Cushman & Wakefield.
Niższa planowana podaż przy relatywnie wysokiej aktywności najemców będzie wpływać na ograniczenie dostępnej powierzchni biurowej
Wraz z ograniczeniem nowej podaży w 2023 roku, będziemy obserwować utrzymanie trendu spadkowego wskaźnika dostępnej powierzchni, co pozwoli rynkom na wchłonięcie nadwyżki dostępnej powierzchni biurowej w istniejącym zasobie. Należy jednak pamiętać, że tempo absorpcji będzie silne skorelowane z dynamiką wzrostu gospodarczego, który będzie wpływać na decyzje firm o inwestycjach i wzroście zatrudnienia,"
podsumowuje Katarzyna Lipka.
O Cushman & Wakefield
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 50 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2021 roku jej przychody wyniosły 9,4 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWake